English
  METAL DESTEKSİZ FULL PORSELENLER
Alt yapısında metal kullanılmayan porselen kuronlardır.

Full porselen kuronların metal içermemeleri ışık geçirgenliğine dolayısıyla derinlik ve canlılık açısından kusursuz bir estetik görüntüye olanak sağlamaktadir. Her nekadar iyi bir hekim ve laboratuvar tarafından yapılsada metal destekli porselenlerde bulunan donukluk ve yapaylık full porselenlerde bulunmamaktadır.
Metal destekli porselenler dişe mekanik olarak yapışmasına karşın full porselenler özel bonding ajanlari ile dişe hem kimyasal hem de mekanik olarak yapışırlar. Bu yüzden metal desteklilere oranla sizdırmazlıkları ve tutuculukları daha yüksektir.
Ayrica her nekadar kıymetli metaller kullanılsada, metallere karşı oluşabilecek allerji riski full porselenlerde sıfıra inmektedir.
Full porselen çalışmalarıda değişik bir kaç teknik içermektedir ve her teknik estetik açıdan
birbirlerine farklılıklar yaratmaktadır.

Özellikle ön bölgelerdeki dişlerde daha iyi bir estetik sonuç elde etmek için full porselenler tercih edilmelidir.

Köprü çalışmalarındaysa alt yapıda dayanıklılığı arttırmak için metal destek yerine sertliği ve dayanıklılığı metale çok yakın olan beyaz renkteki Zirkonyum alaşımlar kullanılarak metal destekli köprülere oranla çok daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür.
Bu çalışmalarda porselenin alt yapısında metal yerine rengi beyaz olan ve dayanıklılığı metale eş değer olan zirkonyum kullanılmaktadır.Zirkonyumun renginin beyaz oluşu ve metallerde oluşabilecek dişeti problemi ve alerji riskini içermemesi bu son teknoloji ürünü ön plana çıkarmaktadir. Arka bölgelerde ve uzun köprülerde kırılma riski göz önüne alinarak full porselen yerine rengi yine porselen gibi olan fakat dayanıklılığı metale eş değer olan Zirkonyum alt yapılı porselenler tercih edilmektedir.

PaydaşMedikal ©2020 By COMUNER